VCS 
FACULTY & STAFF

We welcome your email, click on a name to send one. If your browser won’t open the email, all email addresses are the first letter of first name + last name@vcoshkosh.com (i.e. Dan Clayton = dclayton@vcoshkosh.com).

To call a staff or faculty member directly, please dial 920.292 + ext.

 
 

Support Staff

Alyson Clayton

Assisted Learning Coord.

ext. 1277

Beth Acker-Hall

Lunch Assistant

Christine Geffers

Business Office Asst.

ext. 1272

Image-empty-state.png

Heidi Davis

After School Program Coord.

Magaret Frank

Counselor

Tara Westpfahl

Middle/High School Office Manager

ext. 1299

Andy Wojtowski

Technology Support

Image-empty-state.png

Brad Dunn

Head of School

EX: 1274

Dan Birr

Assistant Principal

ext. 1309

Joan Paterson

Host Home Coordinator

Mark Muthig

Business Manager

ext. 1276

Tom Winkels

Facility Manager

Anna Walter, RN, BSN

Nurse

Carey Holtz

Fundraising Coordinator

ext. 1273

Dan Clayton

Athletic Director

ext. 1279

Laura Vilski

Elementary Office Assist.

ext. 1293

Sean Freund

Principal

ext. 1300

Will Ashley

Custodian

Ben Peterson

Guidance Counselor

ext. 1275

Carl Draeger

Custodian

Debbie Wallace

Communication Coordinator

ext. 1278

Lorie Busch

Elementary Office Manager

ext. 1270

Sharon Normington

Lunch Program Coordinator

Preschool & Elementary Faculty

Rebekah Lehman

First Grade

ext. 1283

Kris Brey

Third Grade

ext. 1286

Amber Clark

Fifth Grade

ext. 1282

Beckie Lehman

Music

ext. 1287

Jessica Sims

First Grade

Kimberly Korotka

Third Grade

ext. 1295

Erin Marcott

Fifth Grade

ext. 1298

Beth Freund

Library

ext. 1297

Peggy Kehoe

Kindergarten

ext.1281

Summer Bjarnarson

Second Grade

ext. 1285

Lynda Wiedenhaupt

Fourth Grade

ext. 1294

Erin Pletcher

Art

ext. 1292

Tanya Frees

Physical Education

ext. 1296

Shannon Van Scyoc

Kindergarten

ext. 1280

Rebecca Thompson

Second Grade

ext. 1271

Josh Gross

Fourth Grade

ext. 1290

Allison Hardy

Computer

 

Middle & High School Staff

Ben Birr

History 7-8, HS P.E.

Jeanne Gutierrez

English 8-10, Health

ext. 1304

Becca Jepson

MS/HS Math

ext. 1308

Josh Peel

Chemistry, Physics, Trigonometry, Calculus, Geometry

ext. 1303

Grace Sullivan

Band, Choir, Worship Team

Dan Clayton

Pre-algebra

ext. 1279

Allison Hardy

Theatre Co-Director

Nicole Jonas

History 6-7, Spanish I, II

ext. 1288

Erin Pletcher

Art

ext. 1291

Martha Wahl

HS Science

ext. 1301

Tanya Frees

P.E. K-8

ext. 1296

Jim Hart

Theatre Director, Theatre Tech

ext. 1302

Nadine Mohline

English 11-12, AP English, Journalism, International Coord.

ext. 1306

Matt Rieckoff

MS Computer, Bible 8

Katie Getz

MS Science

ext. 1320

Michelle Haydin

Bible-6-7, English-6-7

ext. 1289

Kaitlin Plamer

HS History

ext. 1305

Michael Smith

HS Bible

ext. 1307

Teachers' Aides

Suzie Santistivan

K

Jen Fisher

4K

Amanda Robson

K

Cara Close

Heather Potts

Haley Birr

Jane Miller

Shannon Anderson

3K